rayangostar
22 آذر 1401 - 14:11

توقف عملیات عمرانی در باغ تاریخی «امین اسلامی» نیشابور

مشهد ـ استانداری خراسان رضوی طی نامه‌ای به شهرداری نیشابور دستور توقف عملیات اجرایی در عرصه باغ تاریخی امین اسلامی را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نامه استانداری خراسان رضوی خطاب به میرفانی شهردار نیشابورآمده است: «در خصوص بازگشایی و ایجاد معبر در عرصه تاریخی باغ امین اسلامی نیشابور ضروری است در راستای بررسی موضوع ضمن جلوگیری از هرگونه عملیات اجرایی عمرانی و دستور توقف آن و ممانعت از تردد هرگونه وسایل نقلیه از عرصه اثر، به قید فوریت ضمن بررسی، نسبت به ارسال گزارش اقدامات صورت گرفته به استانداری اقدام نمایید.»

توقف عملیات عمرانی در باغ تاریخی «امین اسلامی» نیشابور


این نامه که به امضای محسن شریفی سرپرست دفتر فنی و امور عمرانی استانداری خراسان رضوی رسیده خطاب به میرفانی شهردار نیشابور نوشته شده و به فرماندار شهرستان نیشابور، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان و مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی رونوشت داده شده است.

شهرداری نیشابور مکلف به استعلام از میراث‌فرهنگی بوده است

در همین رابطه احسان زهره‌وندی، سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان این‌که شهرداری نیشابور برابر قانون کلف به حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی است، دراین باره اظهار کرد: براساس ماده ۱۰۲ قانون شهرداری‌ها اگر در موقع طرح و اجرای برنامه‌های مربوط به توسعه معابر و تأمین احتیاجات شهری مندرج در ماده ۹۶ الحاقی این قانون به آثار باستانی برخورد شود، شهرداری مکلف است موافقت میراث‌فرهنگی را جلب کند بنابراین شهرداری نیشابور مکلف به استعلام از میراث‌فرهنگی بوده است.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: هم‌چنین در آئین‌نامه حفاظت از میراث‌فرهنگی کشور مصوب شورای امنیت کشور در سال ۱۳۸۱، لزوم استعلام از میراث‌فرهنگی توسط شهرداری‌ها قبل از شروع هرگونه عملیاتی در مناطق مشمول ضوابط حفاظتی تاکید شده است که متأسفانه شهرداری نیشابور هیچ‌گونه استعلامی قبل از تبدیل عرصه اثر تاریخی ملی نداشته است.

وی با اشاره با اشاره به ماده ۵۶۰ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) گفت: براساس این بند از قانون هرکس بدون اجازه از سازمان میراث فرهنگی کشور، یا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوی سازمان مذکور در حریم آثارفرهنگی - تاریخی مذکور در این ماده مبادرت به عملیاتی نماید که سبب تزلزل بنیان آن‌ها شود، یا در نتیجه آن عملیات به آثار و بناهای مذکور خرابی یالطمه وارد آید، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارت وارده به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود.

زهره وندی تصریح کرد: هم چنین براساس ماده ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) هر کس به تمام یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، یا تزئینات، ملحقات تأسیسات، اشیا و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور، که مستقلاً نیز واجد حیثیت فرهنگی- تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد علاوه بر جبران خسارات وارده به حبس از یک الی ده سال محکوم می‌شود.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی افزود: در راستای حفاظت از میراث‌فرهنگی و این اثر تاریخی نیشابور طرح دعوی و پیگیری‌های حقوقی از طریق واحد حقوقی اداره کل انجام شده است.

وی با اشاره به بخشنامه ابلاغی به کلیه سازمان‌ها، مؤسسات، نهادها و استانداران سراسر کشور مصوب سال ۸۲ هیئت وزیران اظهار کرد: براساس این بخشنامه به منظور حفاظت از میراث‌فرهنگی کشور و پرهیز از تأخیر از طرح‌های عمرانی و بروز اختلاف و پیگیری قضائی به لحاظ قوانین، همه دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند قبل از آ؛ از عملیات اجرایی طرح‌های عمرانی ضوابط حفاظتی آثار تاریخی موجود، اجرای طرح را از میراث‌فرهنگی استعلام و براساس آن اقدام کنند.

زهره‌وندی ادامه داد: از تمام مراجع ذیصلاح از جمله اداره‌کل راه و شهرسازی استان وفرمانداری شهرستان درخواست داریم برای جلوگیری از این تخلف از قانون مداخله و همراهی کنند.

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان این که آثار ملی ثروت فرهنگی همه مردم ایران است، افزود: باغ امین اسلامی نیشابور نیز یک ثروت فرهنگی ملی است که متعلق به مردم ایران به خصوص نیشابور است و نمی‌تواند تحت تأثیر تصمیم‌های شخصی قرار گیرد.

وی ادامه داد: نیشابور ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران دارد و با وجود پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی این شهر حفاظت و نگهداری از آثار تاریخی این شهرکهن باید با حساسیت ویژه‌ای دنبال شود.

زهره وندی تاکید کرد: آثار تاریخی و فرهنگی بخشی از زیربنای هویت ملی هر کشور محسوب می‌شود و نقش بسیار تأثیرگذار در توسعه پایدار و رونق اقتصادی و فرهنگی دارد لذا برخورد سهل انگارانه و خارج از ضوابط و قوانین با آثار تاریخی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

گفتنی است؛ باغ امین اسلامی نیشابور اثری تاریخی فاخر در این شهرستان است که به شماره ۴۸۰۹ مورخه ۱۳۸۰.۱۲.۱۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. هفته گذشته شهرداری نیشابور بخشی ازعرصه تاریخی را به خیابان تبدیل کرد. باغ امین اسلامی در گذشته متعلق به مرحوم ابوالحسن امین الاسلامی بوده و پس از واگذاری آن به شهرداری نیشابور بخشی از ان نیز به واحدها تجاری و صنفی تبدیل شده و عمارت قدیمی مرکز باغ نیز با زیربنای تقریبی ۱۲۰۰ مترمربع در دو طبقه ساخته شده و فضاهایی نظیر سالن مرکزی، اتاق‌ها پیش خوان ستون‌دار، سردابه و غیره در آن دیده می‌شود. هم‌اینک این باغ و امارت تاریخی در خیابان امام خمینی و در مجاورت باغ ملی نیشابور قرار دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 908440